Västmanlands fjordhästförening


Resultat



Resultat Skicklighetsritt den 01/06-19


Klass 1”prova på” startade 14 ekipage.


  Klass 2

   1 Eleonora Isaksson- Humle  1 straff / tid 3.18

   2 Ronja Ziebeil – Trine -  2 straff / tid 2.00

  3 Viktoria Isaksson – Humle   2 straff / tid 2.08

*4 Sandra Johansson – Calvados -   2 straff / tid 2.13

*5 Ida Käck – Thorells Ballatrix -   3 straff / tid 2.25

   6 Micke Arwsbo – Mimosa -   4 straff / tid 2.50

   7 Catrine Kärnsund – Eikar -  6 straff / tid 2.40

   8 Madelen Sandell – Culing -  6 straff / tid 3.01

*9 Lisa Eriksson – Hringur frà Hvitanesi -  7 straff / tid 1.60


  Klass 3

   1 Micke Arwsbo – Mimosa -   1 straff / tid 4.27

    2 Ronja Ziebeil - Trine -   2 straff / tid 4.19

*3 Sandra Johansson - Calvados -   3 straff / tid 3.21

    4 Madelen Sandell – Culing -   3 straff / tid 5.05

    5 Viktoria Isaksson – Humle –   8 straff / tid 6.51

       Eleonora Isaksson – Humle -  Utgår på egen begäran

*= ej fjordhäst







Resultat Skicklighetsritt den 14/10 2018

Klass 1”prova på” startade 18 ekipage.


  Klass 2

   1 Ronja Ziebeil – Trine -          1 straff / tid 1.57

   2 Annika Kling - Jas -          1 straff / tid 2.33

   3 Madelen Sandell – Culing -   2 straff / tid 3.18

   4 Patricia Nyman – Norman -   2 straff / tid 5.15

   5 Petra Hedlund - Humle -   3 straff / tid 4.26

   6 Micke Arwsbo – Mimosa -   4 straff / tid 2.07

   7 Viktoria Isaksson – Humle -  4 straff / tid 3.32

*8 Sandra Johansson – Calvados -           5 straff / tid 2.24

   9 Madeleine Ryding – Oscar -  5 straff / tid 2.45

  10 Eleonora Isaksson- Humle -  5 straff / tid 4.14

*11 Patrik Lindholm – Signahl`s Q-Nobel -6 straff / tid 3.52

  12 Catrine Kärnsund – Eikar -  6 straff / tid 4.37

*13 Anna Wiik - Inishowen Mist -          9 straff / tid 4.11


Klass 3 KM

    1 Ronja Ziebeil - Trine -            4 straff / tid 4.36

    2 Viktoria Isaksson – Humle -            6 straff / tid 3.43

    3 Micke Arwsbo – Mimosa -   6 straff / tid 4.08

    4 Madeleine Ryding – Oscar -   7 straff / tid 2.55

*5 Sandra Johansson - Calvados –            8 straff / tid 3.35

    6 Annika Kling - Jas -           9 straff / tid 5.01

    7 Catrine Kärnsund – Eikar -  9 straff / tid 5.31

    8 Patricia Nyman – Norman - 10 straff / tid 5.48

    9 Petra Hedlund - Humle - 13 straff / tid 7.39

*10 Anna Wiik - Inishowen Mist -         16 straff / tid 6.35

        Eleonora Isaksson – Humle -          Ute/fel väg

        Madelen Sandell – Culing - Ute/fel väg

*= ej fjordhäst



Resultat Skicklighetsritt den 3/6 2018

Klass 1”prova på” startade 12 ekipage.


  Klass 2

  1 Patricia Nyman - Norman -  0 straff / tid 1.51

  2 Ronja Ziebeil - Trine -          3 straff / tid 2.07

  3 Viktoria Isaksson – Humle -   3 straff / tid 2.11

  4 Micke Arwsbo – Mimosa -           4 straff / tid 2.12

  5 Madelen Sandell – Culing -   4 straff / tid 3.15

*6 Sandra Johansson - Calvados -            5 straff / tid 1.54


  Klass 3

  1 Micke Arwsbo – Mimosa-             2 straff / tid 3.28

  2 Ronja Ziebeil - Trine -            4 straff / tid 3.37

*3 Sandra Johansson - Calvados -            6 straff / tid 3.13

  4 Patricia Nyman – Norman -   7 straff / tid 4.39

  5 Eleonora Isaksson – Humle –           7 straff / tid 4.59

  6 Viktoria Isaksson – Humle -   8 straff / tid 4.30

  7 Madelen Sandell – Culing - 11 straff / tid 11.38

*= ej fjordhäst



Resultat Skicklighetsritt den 22/10 2017

  Klass 1”prova på” startade 18 ekipage.


  Klass 2

*1 Sandra Johansson - Calvados - 0 straff / tid 1.39

  2 Ronja Ziebeil - Trine - 0 straff / tid 1.41

  3 Annika Kling – Jas - 0 straff / tid 1.48

  4 Viktoria Isaksson – Humle-        1 straff / tid 2.30

  5 Linn Thelin – Phargus - 1straff / tid 3.59

  6 Micke Arwsbo – Mimosa - 3 straff / tid 1.34

  7 Emma Westlund – Tiger - 3 straff / tid 2.19

  8 Eleonora Isaksson – Humle -      3 straff / tid 2.42

  9 Petra Hedlund – Humle - 6 straff / tid 3.09


  Klass 3 KM

  1 Micke Arwsbo – Mimosa-   3 straff / tid 3.15

  2 Ronja Ziebeil - Trine - 10 straff / tid 3.05

  3 Annika Kling – Jas - 11 straff / tid 3.23

  4 Viktoria Isaksson – Humle -11 straff / tid 3.34

*5 Sandra Johansson - Calvados – 13 straff / tid 3.01

  6 Emma Westlund – Tiger - 15 straff / tid 4.18

  7 Eleonora Isaksson – Humle -       25 straff / tid 5.35

  8 Linn Thelin – Phargus -  27 straff/1ig / tid 6.41

*= ej fjordhäst





Resultat inofficiell utställning 18/6 2017


Krusmynta  f.-09 e. Leirdals Odin 260  u. Mimosa 3288

7-7-7-8-7 = 36 p.

Äg. Micke och Nina Arwsbo


Mimosa  f.-92  e. Björkhems Fafner 152  u. Mirri 2693

8-8-7-8-7 = 38 p.

Äg. Micke och Nina Arwsbo


Trine  f.-02  e. Ismo Kry 208  u. Tvetas Morina 3163

9-9-7-7-8 = 40 p.  BIS

Äg. Ronja Ziebeil


Kindra  f.-06  e. Kim Hero 221  u. Kia 3213

8-8-7-9-8 = 40 p.

Äg. Ia Björn


Culing  f.-15  e. Gandalf 268  u. Carma 3413

8-8-7-8-7 = 38 p.

Äg. Madelen Sandell


Resultat Skicklighetsritt den 11/6 2017


Klass 1”prova på”

Micke Arwsbo – Mimosa - 0 straff

*Elvira Arwsbo – Blenda - 1 straff

Viktoria Isaksson – Humle - 1 straff

Eleonora Isaksson – Humle - 1 straff

*Sandra Johansson – Calvados - 1 straff

Emma Gabrielsson – Mimosa - 2 straff

Linn Thelin – Phargus - 7 straff

Ronja Ziebeil - Trine - 10 straff

Madelen Sandell – Culing - 30 straff


Klass 2

*1 Sandra Johansson - Calvados - 0 straff / tid 1.59

2 Ronja Ziebeil - Trine – 0 straff / tid 2.08

3 Micke Arwsbo – Mimosa - 0 straff / tid 2.09

4 Eleonora Isaksson – Humle - 1 straff / tid 3.31

5 Linn Thelin – Phargus - 2 straff / tid 3.16

6 Viktoria Isaksson – Humle - 3 straff / tid 2.43

7 Emma Gabrielsson – Mimosa - 3 straff / tid 3.00


Klass 3

1 Emma Gabrielsson – Mimosa - 5 straff / tid 5.03

2 Viktoria Isaksson – Humle - 6 straff / tid 5.15

3 Micke Arwsbo – Mimosa - 9 straff / tid 5.29

*4 Sandra Johansson - Calvados - 9 straff / tid 5.30

5 Ronja Ziebeil - Trine – 14 straff / tid 4.32

6 Eleonora Isaksson – Humle - 16 straff / tid 6.29

7 Linn Thelin – Phargus - 19 straff / tid 9.35


*= ej fjordhäst




Resultat Skicklighetsritt den 16/10 -16


Klass 1”prova på” hade totalt 11st starter


Klass 2:

1  Ronja Ziebeil - Trine1 straff/tid 2.25

2  Emma Gabrielsson – Mimosa1 straff/tid 2.33

3  Eleonora Isaksson - Humle1 straff/tid 4.21

  *Sandra Johansson - Calvados2 straff/tid 2.06

   Annika Kling - Jas2 straff/tid 2.53

   Viktoria Isaksson – Humle5 straff/tid 2.40

   Linn Thelin - Phargus6 straff/tid 4.41

   Patricia Nyman - Normann7 straff/tid 2.19

*Bianca Johansson - Gwen10straff/tid 5.18

*Maja Pettersson – Florino26straff/tid 2,58


Klass 3 KM:

1  Emma Gabrielsson - Mimosa5 straff/tid 3.35

2  Patricia Nyman - Normann5 straff/tid 4.00

    Annika Kling - Jas6 straff/tid 3.50

   Linn Thelin - Phargus7 straff/tid 4.42

   Ronja Ziebeil - Trine8 straff/tid 3.19

   Eleonora Isaksson – Humle - 4 straff/utgår på egen begäran

   Viktoria Isaksson – Humle - ute/fel väg

  *Sandra Johansson - Calvadosute/fel väg


*= inte fjordhäst



Resultat Skicklighetsritt den 12/6 -16

Klass 1”prova på” hade totalt 11st starter


Klass 2:

1  Ronja Ziebeil - Trine -0 straff/tid 2.56

2 *Medeleine Andersson – Calamity Jane2 straff/tid 2.29

3  Micke Arwsbo - Mimosa-2 straff/tid 2.56

   Viktoria Isaksson – Humle - 3 straff/tid 2.52

   Annika Kling - Jas -3 straff/tid 4.57

*Sandra Johansson - Calvados5 straff/tid 3.39

   Patricia Nyman - Normann7 straff/tid 7.07

   Eleonora Isaksson – Humle - 8 straff/tid 5.00

*Therese Nylund - Henry-6 straff/ig/tid 8.33

Klass 3

1  Patricia Nyman - Normann1 straff/tid 4.14

2  Annika Kling - Jas -2 straff/tid 3.42

3*Sandra Johansson - Calvados4 straff/tid 3.45

   Viktoria Isaksson – Humle - 4 straff/tid 3.46

   Micke Arwsbo – Mimosa - 4 straff/tid 4.22

   Eleonora Isaksson – Humle - 4 straff/tid 6.07

*Medeleine Andersson – Calamity Jane6 straff/tid 2.58

*Therese Nylund - Henry-13 straff/tid 10.38

   Ronja Ziebeil - Trine -14 straff/tid 3.53


*= inte fjordhäst



Resultat Skicklighetsritt den 1/11 -15

Klass 1”prova på”:

Viktoria Isaksson – Humle - 0 straff

Micke Arwsbo - Saffran- 2 straff

Tomas Arwsbo – Saffran - 2 straff

Ronja Ziebeil - Mimosa - 1 straff

Eleonor Isaksson – Humle - 3 straff

Lisa Ziebeil - Mimosa – 0 straff

Annika Kling - Jas - 1 straff

Klass 2:

1 Ronja Ziebeil - Mimosa -0 straff/tid 1.52

  Lisa Ziebeil - Mimosa –0 straff/tid 2.33

  Annika Kling - Jas -1 straff/tid 1.52

*Emma Gabrielsson0 straff/tid 2,52

  Viktoria Isaksson – Humle - 1 straff/tid 1.54

  Tomas Arwsbo – Saffran - 3 straff/tid 3.33

  Micke Arwsbo - Saffran-4 straff/tid 2.09

Klass 3KM

1 Ronja Ziebeil - Mimosa - 2 straff/tid 4.28

  Annika Kling - Jas -3 straff/tid 4.47

*Emma Gabrielsson7 straff/tid 7.49

  Viktoria Isaksson – Humle - 8 straff/tid 6.21

  Micke Arwsbo – Saffran - 8 straff/tid 6.39

  Lisa Ziebeil - Mimosa –6 straff/ig/tid 7.28

  Tomas Arwsbo – Saffran - 15 straff/ig/tid 10.31


*= inte fjordhäst



Resultat Skicklighetsritt den 14/6 -15

Klass 1”prova på”:

Viktoria Isaksson – Humle - 5 straff/ig

Linn Thelin – Phargus - 4 straff

Tomas Arwsbo – Saffran - 3 straff

Mona Lindgren – Kimaro Frö - 4 straff

Eleonor Isaksson – Humle - 1 straff

Stina Asp – Keara – 6 straff

Aurora Blom – Molly - 4 straff

Elin von Drygalski – Calippo - 4 straff

Klass 2:

1 Linn Thelin – Phargus - 2 straff/tid 4.23

  Elin von Drygalski – Calippo - 8 straff/tid 3.06

  Tomas Arwsbo – Saffran - 8 straff/tid 3.32

  Aurora Blom – Molly - 10 straff/tid 3.21

Klass 3

1 Micke Arwsbo – Saffran - 9 straff/tid 4.29

  Viktoria Isaksson – Humle - 12 straff/tid 5.06

  Elin von Drygalski – Calippo - 14 straff/tid 4.12

  Tomas Arwsbo – Saffran - ute


Resultat Skicklighetsritt den 28/9 -14

* = ej fjordhäst

Klass 1”prova på”: 14 st starter

Klass 2:

  1 Micke Arwsbo - Mimosa0 straff/tid 1.54.0

  2 Annika Kling - Jas0 straff/tid 2.23.5

  3 Ronja Ziebeil - Mimosa0 straff/tid 2.39.2

*4 Patrik Lindholm - Signahls Q-Noble0 straff/tid 3.50.0

*5 Emma Gabrielsson - Blenda0 straff/tid 3.50.3

  6 Tomas Arwsbo – Saffran0 straff/tid 4.41.0

  7 Micke Arwsbo – Saffran1 straff/tid 2.36.5

  8 Viktoria Isaksson – Humle2 straff/tid 3.27.2

*9 Pia Stark – Calvados3 straff/tid 3.17.5

*10 Isabella Wiklund – Molly5 straff/1 IG/tid 2.56.0

*11 Minna Korpilathi –
        Näsuddens Miracle Mike 3416 straff/1 IG/tid 3.27.2


Klass 3 KM för fjordhästar:

  1 Ronja Ziebeil - Mimosa1 straff/tid 4.09.6

  2 Annika Kling - Jas4 straff/tid 3.51.0

  3 Micke Arwsbo - Humle4 straff/tid 5.20.2

*4 Emma Gabrielsson - Blenda4 straff/tid 5.27.5

  5 Micke Arwsbo – Saffran6 straff/tid 5.20.0

*6 Patrik Lindholm - Signahls Q-Noble8 straff/tid 5.17.2

  7 Tomas Arwsbo – Saffran8 straff/tid 8.40.8

*8 Pia Stark – Calvados10 straff/tid 6.01.0

*9 Minna Korpilathi –
      Näsuddens Miracle Mike 3417 straff/tid 7.15.0

     Micke Arwsbo – MimosaUte/fel väg




Resultat Skicklighetsritt den 14/6 -14

Klass 2:

1 Ronja Ziebeil – Mimosa0 straff/tid 3.35

2 Micke Arwsbo – Mimosa1 straff/tid 2.35

3 Anneli Eriksson – Saffran1 straff/tid 2.58

4 Linn Thelin – Caruso2 straff/tid 2.39

Klass 3

1 Micke Arwsbo – Mimosa1 straff/tid 2.08

2 Ronja Ziebeil – Mimosa4 straff/tid 4.06

3 Viktoria Isaksson – Saffran7 straff/tid 3.29

4 Linn Thelin – Caruso8 straff/tid 3.04



Resultat Bruksridning KM 6 Oktober 2013


Ekipage

Straff

1.

Anna M Gardelin - Feida

239

2.

Ingrid Lennartsson - Briks

170/u

3.

Anna M Gardelin - Furia

188/u

4.

Micke Arwsbo – Mimosa

188/u

5.

Annika Kling – Jas

237/u

6.

Madeleine Osbakk - Feida

239/u

7.

Ingela M Andersson – Jas

273/u

8.

Camilla Åström – Fina

308/u

9.

*Anna Lundblad - Greta

297/uu

10.

Madeleine Osbakk – Frode

524/uuuu

11.

*Elin Walser - Tuva

296/uuuuu



* = ej fjordekipage

Resultat Skicklighetsritt 29 September 2013


Klass 1 Prova på

Straff

Annika Kling – Jas

0

*Anneli Eriksson - Iver

1

Johanna Andersson – Gibson Dalero

5

Eleonora Isaksson - Humle

1

*Niklas Lindholm – Farceus Yellow Rose

0

Ingela M Andersson – Ovas Mirakel

2

Ronja Ziebeil - Mimosa

5

*Emma Gabrielsson - Blenda

2

Anneli Eriksson - Krusmynta

5

*Sandra Johansson - Calvados

9

Viktoria Isaksson – Humle

5

Linn Thelin – Caruso

5




Klass 2

Straff

Tid

1.

Annika Kling – Jas

0

2,38

2.

Micke Arwsbo – Mimosa

2

2,48

3.

Viktoria Isaksson – Humle

4

2,33

4.

*Patrik Lindholm – Signahls Q Nobel

5

4,22

5.

*Sandra Johansson - Calvados

6

3,38

6.

Johanna Andersson – Gibson Dalero

6

4,07

7.

Linn Thelin – Caruso

8/ig

4,15





Klass 3 KM fjordhästar

Straff

Tid

1.

Annika Kling – Jas

1

5,02

2.

Viktoria Isaksson – Humle

4

6,35

3.

Micke Arwsbo – Mimosa

5

4,45

4.

*Patrik Lindholm – Signahls Q Nobel

13

6,50

5.

Linn Thelin – Caruso

20

8,35

6.

Johanna Andersson – Gibson Dalero

15/ig

7,23

7.

*Sandra Johansson - Calvados

Utesl.

-



* = ej fjordekipage



Resultat Skicklighetsritt den 15/6 2013

Klass 2:

1 Ronja Ziebeil – Mimosa    1 straff/tid 1.56

2 Linn Thelin – Caruso    3 straff/tid 2.45

3 Micke Arwsbo – Saffran    5 straff/tid 2.22

Klass 3

1 Micke Arwssbo – Saffran    3 straff/tid 3.09

2 Ronja Ziebeil – Mimosa    5 straff/tid 2.51

3 Micke Arwsbo – Mimosa    6 straff/tid 3.00

4 Linn Thelin – Caruso    8 straff/tid 4.58








SKICKLIGHETSRITT 21 OKTOBER 2012

KLASS 2                              STRAFF     TID

1.ANNIKA KLING - JAS                       0
2.RONJA ZIEBEIL - MIMOSA              2



KM

1.VIKTORIA ISAKSSON - MIMOSA     4         3.34.7
2.ANNIKA KLING - JAS                       4         4.28.5

3.RONJA ZIEBEIL - MIMOSA              5         3.41.9

4. ELEONORA ISAKSSON - MIMOSA    UTESL.     



SKICKLIGHETSRITT 16 JUNI 2012

KLASS 1 - PROVA PÅ            STRAFF

MICKE ARWSBO - BLENDA *                       0

ANNELI ERIKSSON - KRUSMYNTA             3  

RONJA ZIEBEIL - MIMOSA                        1

VIKTORIA ISAKSSON - HUMLE                 3

ANNELI ERIKSSON - ALABAMA *              1

ELEONORA ISAKSSON - HUMLE                4

ANNELI ERIKSSON - IVER *                      1

VIKTORIA ISAKSSON - SAFFRAN             3


KLASS 2   (3 DELT)

1.RONJA ZIEBEIL - MIMOSA                    5     4.16

2.VIKTORIA ISAKSSON - SAFFRAN          5     5.56

3.VIKTORIA ISAKSSON - HUMLE              2/UTESL.


KLASS 3   (4 DELT)

1.RONJA ZIEBEIL - BLENDA *                     3

2.MICKE ARWSBO - MIMOSA                      7

3.VIKTORIA ISAKSSON - HUMLE                12
4.ANNELI ERIKSSON - MIMOSA                 4/UTESL.


* = EJ FJORD

    

BRUKSRIDNING 1 MAJ 2012

DM-KLASS (2 STARTER)

1.INGELA MATHISEN-ANDERSSON - OVA


ÖPPEN KLASS (4 STARTER)

1. LINNEA LYCKE - DALYS (ODEN)


Tävlingar & Aktiviteter 

Här kan du se vad vi har för aktiviteter inplanderade.

Brukbarhetstest

Brukbarhetstest är till för att vara milstolpar i hanteringen och utbildningen av unga fjordhästar



NIVÅ 1: VISA VID HAND, VARA UPPBUNDEN OCH LYFTA HOVAR.


NIVÅ 2: LASTA HÄSTEN MED HJÄLP AV MEDHJÄLPARE.


NIVÅ 3: TRÄNSA, SELA OCH TÖMKÖRA


NIVÅ 4:

A.TÖMKÖRNING AV HINDERBANA                  B. TÖMKÖRNING MED LINOR OCH SVÄNGEL


NIVÅ 5:

A.LÖSHOPPNING                                            B. SPÄNNA FÖR OCH DRA ROCKARD


NIVÅ 6:

A.RIDBORGARMÄRKET                       B. DRESSYRKÖRNING          C. DRAGLAGSPROV


EFTER GODKÄND NIVÅ TILLDELAS HÄSTEN DIPLOM OCH ROSETT.


MINIMIÅLDER VID DE OLIKA TESTERNA:

NIVÅ 1: FRÅN 4 MÅN.

NIVÅ 2: FRÅN 1 ÅR

NIVÅ 3: FRÅN 2 ÅR

NIVÅ 4: FRÅN 2 ÅR

NIVÅ 5: FRÅN 3 ÅR

NIVÅ 6: FRÅN 4 ÅR